עצירות אצל ילדים

אין כמעט ילד, שלא יחווה לאורך חייו אירוע של עצירות – עצירות אצל ילדים היא תופעה שכיחה מאוד. לעיתים מדובר בארוע נקודתי והעצירות חולפת באמצעות שתיה מרובה, מיצי פירות ועוד מתכונים משעשעים. במקרים אחרים עצירות אצל ילדים או פעוטות הופכת להיות עניין שבשגרה: הילד מחסיר יציאות (יום כן, יום לא), מתקשה להתרוקן, מתלונן על כאבי בטן. במקרים כאלה מומלץ לקבל יעוץ.

התלונות העיקריות בעצירות אצל ילדים יהיו: קושי יתקשו להתפנות במשך יומים או יותר, כאב בטן, תפיחות הבטן, כאב בפי הטבעת, התלכלכות ויציאות דמיות. עצירות אצל תינוקות מתפתחת על רקע סיבות שונות מאשר ילדים. אם התינוק שלכם נראה חסר מנוחה ועצבני חלק מהיום רואים אותו מתאמץ אך הצואה לא יוצאת, כדאי לבדוק אם הוא סובל מעצירות. (קרא עוד על עצירות אצל תינוקות)

הסיבות לעצירות אצל ילדים

לעיתים, עצירות אצל ילדים מתפתחת בעקבות משהו ברור: מחלת חום, יציאה למחנה של כמה ימים, שינוי תזונתי (מעבר לחלב פרה, למשל), לחץ לגמילה מחיתולים, כאשר הפעוט נדרש לתת יציאות בשירותים ולא בחיתול המוכר, שינויים ומתחים בגן או בבית-ספר. במקרים אחרים הקושי היה שם כל הזמן ורק הלך והחמיר בהדרגה.
מצב של עצירות על רקע אנטומי הוא מאד נדיר, ברוב המקרים העצירות נובעת מבעיה פונקציונאלית שיש לה סיבות התנהגותיות, פיזיולוגיות ורגשיות :

  • תזונה לקויה, תזונה דלה בסיבים ומיעוט שתיית מים, רגישות למזון שלא מאותרת.
  • ברגע שהתינוק או הפעוט מתחיל לאכול מזונות מוצקים ומגוונים, עלולה להתפתח עצירות על רקע חוסר בשלות של המערכת המתקשה לעכל את המזון שנכנס פנימה.
  • אחרי גיל שנה וחצי הסיבה העיקרית של עצירות אצל ילדים היא הימנעות, החזקת הצואה מסיבות שונות:
  • עיסוק מעניין במשחק וחוסר רצון להתנתק ממנו, גורם לפעוטות להימנע ממתן צואה.
  • ילדים בבית ספר או בטיול נמנעים לעיתים במשך יום שלם ללכת לשירותים, בגלל העדר פרטיות, בושה, גועל. הצואה מתקשה ואז זה כואב ומתחיל מעגל קסמים.
  • הארוע הכואב בשירותים בגלל הצואה הקשה יוצר הימנעות נוספת, הפעם בגלל פחד מלתת צואה. מספיק ארוע אחד לא נעים בשירותים שמלווה בכאב שמתחיל מעגל קסמים בו הילד נמנע לגשת שוב לשירותים כדי להימנע מהכאב. הצואה שנשארת במעי הולכת ומתקשה, כך שגם הפעם הבאה שיבקר בשירותים תהיה מלווה בכאב בגלל התקשות הצואה.
  • בתקופת הגמילה מתפתחות תבניות התנהגות הכוללות הימנעות שאם לא מטפלים בהן מוקדם יחסית, עלולות להיווצר בעיות חברתיות ופסיכולוגיות (קרא עוד על טיפול בעצירות על רקע גמילה מחיתולים)
  • מתח רגשי בשל שינויים משפחתיים או סביבתיים, טראומה, פחד שהילד חש בבית או בגן, יכול להיות סיבה לעצירות.
  • חולשה, חוסר אנרגיה תאבון ירוד, חוסר פעילות גופנית

ברוב המקרים הללו מוצע פתרון תרופתי הכולל טיפול במרככי צואה לקסטיבים וחוקנים. אף אחד מהפתרונות הללו אינו מתייחס לשורש הבעיה אלא רק מנסה לפתור אותה. העצירות אולי תעבור אך אם היה לה רקע רגשי, התנהגותי או אלרגי היא לא תעלם, ויתכן שתופיע שוב בהמשך. מערכת עיכול לא מאוזנת יכולה ליצור שלל בעיות שלא קשורות רק לעיכול: כאבי בטן, מיגרנות, אסטמה של העור, סינדרום המעי הרגיז ככל שנתעלם ממנו ולא נטפל במקור אלא ניתן תכשירים הוא עלול ליצור בעיה חמורה.

איך לפתור את הבעיה?

הטיפול במרפאתי מבוסס על גישה כוללת, שמאפשרת הסתכלות מקיפה ומדוייקת על כל הגורמים לבעיה: גורמים פיזיולוגיים, אנרגטים ורגשיים. כדי לדעת שניגשנו לבעיה ברצינות ופתרנו אותה מהשורש. זו הסיבה שהטיפול כל-כך יעיל להסדרה ואיזון  של מערכת העיכול. (קרא עוד על איך מתבצע הטיפול בעצירות אצל ילדים או על הטיפול בעצירות אצל ילדים בגמילה מחיתולים)

אולי יעניין אותך גם:

מטופלים מספרים:

הגעתי אל מירב עם הבן שלי לצורך טיפול בהתפרצות קשה של אטופיק דרמטיטיס או כפי שהיא מכונה "אסטמה של העור". לאחר שהטיפולים הרגילים לא הועילו, האלרגיה המגרדת הזדהמה בחיידק ואפילו אנטיביוט… המשך קריאה ←

אם הגעת עד לכאן אשמח ללייק כדי שעוד אמהות יוכלו להינות מכתבה זו.

 

אם יש לכם עוד שאלות, אם אתם רוצים לבדוק איתי את ההתאמה של השיטה למקרה שלכם, אתם מוזמנים להתקשר אלי 0523633372

מטופלים מספרים

מירב, אני מאושרת שהגעתי אלייך לטיפול. זו היתה חוויה מעצימה! מורן מושלי
מאושרת שהגעתי אלייך לטיפולמורן מושלי